Autor Subiect: Taxe anuale pentru Camper -Autorulota  (Citit de 1565 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 707
    • Camping in Romania
Re: Taxe anuale pentru Camper -Autorulota
« Răspuns #15 : Septembrie 18, 2017, 09:07:29 p.m. »
Cam mult mi se pare....
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Online Catalin

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 393
« Răspuns #16 : Septembrie 20, 2017, 09:08:41 a.m. »
Potrivit Codului fiscal, orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru acesta, cu excepţia cazurilor în care legea stipulează scutiri de la plata impozitului pentru unele persoane.

Practic, impozitul pe maşini se datorează pe perioada cât acestea sunt înmatriculate sau înregistrate în ţara noastră, plata acestei taxe făcându-se la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde proprietarul îşi are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.

În ceea ce priveşte modul de calcul al impozitului pe maşini, acesta se determină în funcţie de capacitatea cilindrică a motorului, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracţiune din aceasta cu o sumă corespunzătoare din actul normativ citat.

Spre exemplu, pentru autoturismele cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc şi 2.000 cmc inclusiv, suma fixă luată în calcul la stabilirea impozitului este de 18 lei/200 cmc, la cele cu capacitatea cilindrică între2.001 cmc şi 2.600 cmc inclusiv - 72 lei/200 cmc, la cele cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc şi 3.000 cmc inclusiv - 144 lei/200 cmc, iar la cele cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc suma de luat în calcul la stabilirea impozitului este de 290 lei/200 cmc.

În ceea ce priveşte motocicletele şi autoturismele cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cmc, valoarea este de 8 lei/200 cmc

« Ultima Modificare: Septembrie 20, 2017, 03:25:11 p.m. de Lucian I »
Unele lucruri in contact cu prostul ... nu functioneaza :D

FIAT Burstner Travel Van 571T

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 927
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #17 : Septembrie 20, 2017, 10:40:08 a.m. »
De notat ca autorulota nu este autoturism, ci ar trebui sa intre la alte vehicule cu masa pana la 12tone din categoria M. O sa fac o cerere de reincadrare, va tin la curent.
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.487
« Răspuns #18 : Noiembrie 07, 2017, 07:59:14 p.m. »
De curand am achizitionat un camper cu motor 2.8 si MMA 3500kg din 2004.
Este trecut in carte Autospeciala N1, am fost la fisc si am intregistrato si am iesit cu un impozit anual de 420 ron.
Asigurarea pentru prima inmatriculare ma costat 670 ron insa rovinieta sare de 400 ron, am platit 28 ron pe o saptamana.
Tel:0740850863
      0721796210
Rulota Adria Adiva 532 LT--2006
Auto:
Land Rover TD4-2010

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #19 : Decembrie 15, 2017, 11:29:22 a.m. »
Dupa aproape 2 luni de "negocieri" cu directia de taxe si impozite a sectorului 4, in care eu muream cu legea in mana si ei faceau misto de mine, am reusit in baza legala sa ii conving sa reincadreze autorulota in mod corect din punct de vedere fiscal, respectiv ca "alte autovehicule cu tractiune mecanica cu masa pana la 12t".

In aceste conditii, impozitul va fi de aproximativ 450 de lei, fata de 2000 de lei initial.

Ca pasi:
1) Ghiseu DGITL. Refuz incadrare legala pentru ca "este M. deci autoturism". Cu legea in mana, am primit raspunsul "si la asigurare tot ca autoturism platiti". Se incadreaza ca autoturism cu impozit 2000 lei
2) Adresa catre Ministerul de finante pentru clarificare. Se depune la registratura.
3) Se ridica adresa de la Minister cu confirmarea legala.
4) Pregatit cerere reincadrare conform cu adresa de la minister.
5) Ghiseu DGITL. Cerere de reincadrare pe formular stas. Refuz. Inaintare adresa Minister Finante. Refuz. Depunere solicitare oficiala de reincadrare cu termen 45 de zile.
6) Dupa 43 de zile, a venit raspunsul pozitiv, de reincadrare.

Impozit final 450 lei, estimativ. Astept si decizia de impunere, ca nu se stie cu astia. revin cu fotocopii ale legii

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #20 : Martie 14, 2018, 10:28:02 a.m. »
Pentru ca am primit multe telefoane si mesaje referitoare la legile care stabilesc incadrarea, postez mai jos cateva poze dupa hartiile cu care am umblat eu.

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #21 : Martie 14, 2018, 10:28:43 a.m. »
Si articolul din codul fiscal

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 707
    • Camping in Romania
« Răspuns #22 : Martie 14, 2018, 10:36:13 a.m. »
He, he, he e de ras sa fiu civilizat asa...... (ma refer la interpretarile/legile si la situatia din tara asta, unde fiecare face ce crede el....)
« Ultima Modificare: Martie 14, 2018, 10:43:59 a.m. de Lucian I »
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #23 : Martie 15, 2018, 02:44:16 p.m. »
Da, ar trebui probabil legiferata o categorie independenta pentru autorulote, pe modelul categoriei O pentru rulote/remorci. @Lupu Ciprian poate stie mai multe, daca o fi incercat asociatia clubului vreun demers in aceasta directie...

Online Lupu Ciprian

• Full Member
  • Mesaje postate: 53
  • www.dumsilgym.ro
« Răspuns #24 : Martie 15, 2018, 03:39:02 p.m. »
E acelasi lucru ca si la  vigneta ...

S-a dus  Gabi Iancu saptamana trecuta si i-a facut vigneta de   utilitara pt   ca scria Fiat  pe  talon .
Am patit si eu la Rompetrol la benzinarie ... dar cu mine nu i a mers.
M am dus eu am explicat ca e cu locuri  camperul  i -am aratat din nou talonul , l-a chemat pe sef care a confirmat ca   autorulota de 4-6 pers  are  vigneta de turism  .
 Exista o circulara care s - a   dat catre toti emitentii de vignete in care e clar scris ca autrulotele nu sunt masini de marfa pana la 3.5T sunt  incadrate la  B   la  vigneta 26 eur an .

La impozite   cand te vede ca ai  Fiat repede vrea sa te  bage la utilitara sau daca e zapacaita persoana te baga la turism si latesti mult daca ai motor mare , dar tu arati cartea  id  si ceri sa compeltezi tu  formular de impunere auto pt vehicule pana la 12 t  alte vehcule ..

Ei  ar vrea sa faca ce vor. nu din rautate din necunoastere .
A fost unul pe care l am sunat sa i arat ( sa- i trimit )  monitorul oficial   ca nu dorea sa i dea unui prieten  3 ani la ITP la rulota ...

Noi am  tot intrat in contact cu autoritatile la nivel de asociatie si cu asiguratorii ...5 ani   ne-am rugat de ei sa faca si  pe  1-2 luni la campere asig ... le am aratat in  2013 ca suntem 13000 de rulote si  700 campere si au fost doar 3 accidente ..

ei au motivat ca in ciuda faptului ca avem de la politie  adeverinta cu cate sunt inmatr si cate au  facut accident   s-a dat asigurarea d e
  la cap tractor   de aia sunt putine... accidentele cu rulote  categ O    implicate .

Pana la urma asa le  -a zis Eur   asa au facut au dat drumu la asig si pe  1 luna ... p ca  au directive ...

Fiti f  atenti cand bagati la fisc sau cand platiti vigneta !

Cand treceti podul la Dunare spre BG platti normal  de locouri nu de marfa.5 t    dublu podul ! !  !  daca aveti camper....

0722227048 Ciprian si Irina  www.dumsilgym.ro sala fitness Bucuresti mail  lupucipriann@yahoo.com

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #25 : Martie 15, 2018, 03:51:02 p.m. »
Din pacate, cu dobitocii astia nu se poate discuta. Daca avem noroc si or pierde alegerile urmatoare, eu o sa fac tot posibilul sa ajung la cine trebuie, chit ca facem demersurile juridic pe asociatia "care este" singura. Poate avem noroc si rezolvam macar cu impozitul, ca ala doare rau si portareii nu vor neam sa invete legea.

Online Ciprian Rosca

• Full Member
  • Mesaje postate: 31
« Răspuns #26 : Martie 16, 2018, 06:27:37 a.m. »
Feceti doua poze la autorulota,una din fata din care se vede numarul de inmatriculare si una din interior din care se vad paturile. Fiecare pe format A4. Le atasati la cererea de la primarie si le explicati ca nu e cal dar nici magar..e catar.
Cu aceste explicatii platesc impozit de auto sub 12 t si nu autoturism impozitat pe lei/cmcubi.
La benzinarie ,pentru rovinieta, aratati aceste poze de pe telefon si spuneti ca nu transformati marfa(categoria B) si va incadrati la categoria A.
Multi nu stiu ce este o autorulota,unii functionari sunt mai caposi si unii au un exces de zel iesit din comun.
Bafta.
Prostul crede că este înţelept, dar înţeleptul se ştie ca fiind prost.

Offline Dragos Marin

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 2
    • Dez.ro
« Răspuns #27 : Martie 16, 2018, 07:04:44 a.m. »
Astazi am fost in audienta la directorul directiei fiscale de la Ploiesti, cu toate legile posibile de care m-am putut “lega” inclusiv cu definitia autoturismului, a vehicolului M1 si a vehicolului special.

Rezultatul a fost ca legal nu are la ce sa incadreze un auto special si a ramas sa ceara un punct de vedere la ministerul finantelor si ma suna cand primeste raspunsul .

Chiar a insistat directoarea de acolo sa mai astept cateva zile sa primeasca un raspuns oficial, mi-a dat dreptate pentru ca aveam legile in mana..., dar au zis ca nici ei nu stiu unde sa o incadreze legal...

Eu mai mult de atat nu am ce sa fac..., daca raspunsul oficial va fi ca se incadreaza la autoturism atunci asta e... (eu oricum am vandut autorulota), poate insa vine un raspuns bun si dupa acela se vor ghida multi...

Daca o asociatie sau un grup de cativa proprietari de autorulote s-ar uni si ar face cateva demersuri la ministerul finantelor poate s-ar rezolva..., dar asa eu in Ploiesti si un altul in alt oras din tara nu facem nimic...

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #28 : Martie 16, 2018, 08:25:25 a.m. »
Raspunsul bun este, l-am comunicat si pe forum si oricui m-a sunat. V-am explicat procedura, legile si articolele. Legea e de partea noastra. Raspunsul pe care l-ai primit arata un om care nu stie sa aplice legea, desi poate avea bunavointa. Prevederile sunt cat se poate de clare.