Autor Subiect: Camping S Mamaia - Navodari  (Citit de 446 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Paul Butu

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 14
Camping S Mamaia - Navodari
« : Decembrie 02, 2016, 09:45:41 p.m. »
Salutare,
Anul acesta am fost pentru prima data cu rulota la mare in camping. Dupa ceva cercetare pentru zona Mamaia am ales camping S care cred ca este cunoscut de majoritatea membrilor. In acest topic vreau doar sa imi exprim parerea personala bazata pe experienta de 6 nopti avuta in acest camping.
Dupa ce ne-am hotarat unde mergem am dat un telefon sa verificam disponibilitatea locurilor si o eventuala rezervare care sa facut in cateva minute la telefon cu o tanti foarte draguta. Ajunsi la fata locului am cerut sa vedem campingul fiind pentru prima data acolo si ni s-a permis accesul inclusiv cu masina din dotare fara nici o problema. Dupa ce am ochit un loc chiar langa plaja fix langa ghereta paznicului si cortul de masaj am intrat cu rulota si am constatat ca nu aveam suficient loc din cauza jetskiurilor depozitate langa. Am abordat baietii cu jetskiurile si tipic romaneste primul raspuns a fost ca nu se poate moment in care a intervenit patronul campingului aflat la masaj (eu nu stiam cine este am aflat ulterior) si in 5 minute au disparut toate jeturile si bananele si ce alte acareturi ce aveau depozitate baietii acolo si am avut parte de un loc cu fata la plaja chiar langa gardul de plasa bordurata al campingului. De la rulota pana la apa aveam fix 50m asa ca din punctul meu de vedere a fost foarte bine.
In interiorul campingului sunt dusuri exterioare unde te poti spala pe picioare de exemplu sau poti lua apa peste tot. Dusurile si implicit toaletele erau foarte curate. Se facea curat de 3-4 ori pe zi. Apa rece si apa calda erau disponibile non stop nu doar in anumite intervale cum am inteles ca se practica prin anumite locatii. Curatenia in camping era si ea foarte buna. Se mai intampla ca din cauza numarului mare de turisti pubelele sa se umple foarte repede dar erau golite de cel putin 2 ori pe zi si odata seara. Pot spune ca patronul se plimba mereu prin camping si unde vedea ceva ce nu ii convenea se zbarlea la angajati. Unde am stat noi era nisip dar zona cu pomi si iarba era ingrijita si iarba tunsa. Pot spune ca fiind foarte aproape de plaja nu am simtit nevoia de umbra decat in ultimele 2 zile cand temperatura a fost de 37-38 de grade.
Plaja campingului era destul de bine ingrijita (se putea mai bine dar avand in vedere numarul mare de turisti multi dintre ei fara prea multa educatie cred ca a fost binisor. sincer sa fiu nu cred ca exista vreo zona din romania unde curatenia pe plaja sa fie perfecta)
In interiorul campingului de anul acesta exista un restaurant unde pot spune ca mancarea a fost foarte buna atunci cand am mancat acolo. Din pacate dureaza ceva pana primesti mancarea daca te duci acolo in acelasi timp cu toata lumea, restaurantul fiind destul de aglomerat chiar daca este in interiorul unui camping.
Preturile in restaurant sunt destul de maricele dar avand in vedere locatia si faptul ca in romania la mare si la Spring Time preturile sunt mult mai umflate decat in restul tarii cred ca se incadreaza in normal. O masa pentru 3 persoane a costat in medie 100 de lei.
Pretul campingului in plin sezon a fost in jurul a 116 lei 3 persoane, masina, rulota, curent si pentru cine avea furtun in dotare apa. Sunt distribuitoare de apa in tot campingul.
Stiu ca exista multe pareri vis a vis de preturile la camping in romania pe litoral dar la conditiile pe care le-am gasit in camping consider ca a meritat cu varf si indesat eventuala diferenta fata de alte campinguri. Din punctul de vedere al securitatii la inceput am fost sceptic si ca romanul strangeam tot si incuiam cand plecam la plaja dar ne-am dat seama repede ca nu este nevoie. de a doua zi am lasat toate lucrurile din dotare imprastiate peste tot pe langa rulota fara a avea vreo problema in acest sens.
Prin a 4-a zi de sedere am aflat de un incident intre 2 turisti unul dintre acestia aleganduse cu parbrizul spart. A doua zi era seviceul mobil in camping si schimba parbrizul la masina in cauza. Din cate am inteles operatiunea a fost achitata de catre camping aspect care spune multe despre cum isi trateaza omul clientii.
Ca sa inchei personal am sa ma intorc in acest camping si il recomand cu toata increderea.
Daca am omis aspecte de interes raspund cu placere la orice intrebare.
« Ultima Modificare: Decembrie 04, 2016, 05:35:23 p.m. de Lucian I »

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 707
    • Camping in Romania
Re: Camping S Mamaia - Navodari
« Răspuns #1 : Decembrie 04, 2016, 05:40:00 p.m. »
Interesant, daca mai sunt colegi care au fost anul acesta in Camping S Mamaia ii rugam sa isi exprime si ei parerea.
Multumim @Paul Butu
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Offline Florin Smolnicki

• Full Member
  • Mesaje postate: 50
« Răspuns #2 : Decembrie 04, 2016, 06:31:39 p.m. »
Mulțumim frumos, @Paul Butu pentru prezentare.   :)

Foarte interesantă descrierea ta.  :D Multe detalii, multe lucruri utile. Mă bucur că te-ai simțit bine. Îmi place tare mult că ai stat cu rulota aproape de mare. Cred că e cel mai frumos lucru posibil.  (wave)     (applaud)

Sunt cu ochii și citesc tot ce înseamnă campinguri, dar mai ales prețuri la mare.  (fear) Eu am o mare problemă cu campingurile de la mare. Adică cu prețurile imense pe care le cer.  (fear) (fear) (fear) Personal mi se pare că ai plătit foarte, foarte scump. Dar, repet, este o părere personală.  (help)

Dacă tu te-ai simțit bine, atunci e totul perfect.  (salut) (salut) (salut)

De mulți ani îmi doresc să ajung la Mamaia. Poate se va întâmpla anul viitor. Nu se știe.

Numai bine!

(applaud) (applaud) (applaud)

+ 40 749 233 299 (Orange)

Offline Gabriel Schuster

• Full Member
  • Mesaje postate: 62
« Răspuns #3 : Decembrie 04, 2016, 09:35:30 p.m. »
Am fost anul acesta in august patru nopti in camping S, am stat la motel, intr-o scurta excursie organizata ad-hoc. Descrierea anterioara este corecta, principalul lucru care ar merge imbunatatit este modul de dispunere a rulotelor/camperelor, haotic dupa parerea  mea. Poate daca masinile ar fi fost asezate in parcare ar fi fost mai multa ordine. Dar, era curat, mancarea ok. Nu vreau sa discut despre preturi, suntem in Romania unde sezonul tine trei luni si trebuiesc amortizate toate costurile in acest timp.Daca ar fi mai multe campinguri cu conditii asemanatoare ar interveni concurenta si poate ar scadea preturile, dar pana atunci se aplica " iti place , bine, daca nu, cauta altceva". Inca nu a venit vremea ca proprietarii de campinguri la mare sa alerge dupa clienti.
« Ultima Modificare: Decembrie 05, 2016, 07:35:06 p.m. de Lucian I »
Gabriel Schuster
0722545963
TEC Travel King 440TE
Nissan X-Trail 2.0 dCi

Offline Paul Butu

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #4 : Decembrie 05, 2016, 12:30:53 a.m. »
Cu siguranta este unul dintre cele mai mari preturi de la Marea Neagra dar exact acest aspect selecteaza clientii si atmosfera generala din camping este una relaxata.
Am iesit intr-o zi cu sotia si copilul la o plimbare pe jos si am trecut pe langa multe campinguri ce mi-au lasat cateva impresii greu de uitat sau de neluat in seama.
Printre altele la Camping Pescaresc toata zona dinspre strada de acces (nu spre plaja) era plina de compatriotii nostri cu neveste cu multe fuste si basmale in cap, iar cand spun plin ma refer la peste 50-60 de persoane, lasa rulota, masina si bunurile in general in siguranta acolo????? eu as fi stresat. La un alt camping al carui nume nici macar nu mi-l mai amintesc la intrare unde ar fi trebuit sa fie receptia in afara gheretei paznicului toate geamurile cladirii de la intrare erau sparte si cu grafiti pe pereti, ce asteptari sa am acolo daca intrarea este asa. Prin zona Neptun am intrat anul trecut si am intrebat de preturi si erau la fel ca la Mamaia, din preturile afisate pe net mare parte din campinguri au cam aceleasi tarife dar se vede din poze ca nu sunt aceleasi conditii.
Ca si pasionat de offcamping si mie mi s-a parut scump la inceput, de unde am stat gratis offcamping sa dau 650 de lei pt 6 nopti pare mult dar offcamping nu o sa ai niciodata conditiile aste si nici optiunea de a te plimba seara prin statiune, parcuri de distractie, circ etc, etc. Cu un copil mic trebuie sa te gandesti si la el. La Vadu/Corbu apa se adanceste foarte repede si curentii sunt puternici la fel si la Neptun in permanenta eram cu ochii in 4 dupa copil si stresat, la Mamaia apa ajunge la genunchi dupa 50m si nu sunt curenti plus ca sunt copii pe plaja garla deci kinderul din dotare este fericit si automat eu si sotia mult mai putin stresati.
Un alt aspect este ca Mamaia la hotel este mult peste ce merita statiunea deci costul camparii in locatie este chiar mic. Nu stiu cat platesc altii dar pe mine doar drumul pana la Mamaia ma costa 450-500lei sa stai decent in conditii de siguranta si curatenie cu putin peste costul de transport eu zic ca este bine.
Nu vreau sa fiu inteles gresit nu incerc sa conving pe nimeni sa mearga in acest camping sau in altul doar spun cum am ajuns eu acolo si ce ma determinat sa o fac.
Bafta la alegerea locatiei. Cine stie locatii offcamping unde nu avem probleme ca la Corbu si putem gasii apa in apropiere sunt interesat si eu.
« Ultima Modificare: Decembrie 05, 2016, 07:40:41 p.m. de Lucian I »

Offline Paul Butu

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #5 : Decembrie 05, 2016, 12:38:51 a.m. »
Anul acesta cand am cautat pareri despre campinguri la mare am dat de cele mai multe ori de descrieri scurte banale gen este bine sau este murdar sau etc, etc. Recomand tuturor sa descrie experienta intr-o anumita locatie cat mai amanuntit. Pentru cei ce nu au fost la locatia respectiva este foarte folositor atunci cand hotarasc daca este bine sau nu pentru fiecare in parte sa mearga acolo. O locatie poate fi foarte buna pentru unii si o experienta urata pentru altii. Detaliile fac diferenta.  ;D

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 707
    • Camping in Romania
« Răspuns #6 : Decembrie 05, 2016, 07:39:12 p.m. »
Inca nu a venit vremea ca proprietarii de campinguri la mare sa alerge dupa clienti.

Corect, dar ii putem trece pe aceia in cauza la Locatii de evitat http://forum.campinginromania.ro/locatii-de-evitat/ si intr-un viitor foarte apropiat o sa alerge dupa clienti cu astfel de pareri sau isi corecteaza atitudinea afacerii.
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

guest6

• Vizitator
« Răspuns #7 : Decembrie 07, 2016, 09:01:56 p.m. »
@Paul Butu tot respectul pentru timpul acordat si pentru detaliile postarii.
Sunt foarte putini cei care sunt dispusi sa impartaseasca experientele personale.

In alta ordine de idei , in ceea ce ma priveste , cele trei notiuni : concediu , mare/litoral , off-camping nu vor fi niciodata compatibile. Si asta tot din considerente de confort. Daca unii se simt bine in off-camping pe malul marii este problema lor ; mie ideea in sine imi da furnicaturi pe sira spinarii.

Offline SERGHEIDIN

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 260
« Răspuns #8 : Iunie 24, 2017, 01:42:26 p.m. »
Sunt prezent in Camping S pana maine la pranz.Am sosit aici aseara la 10.Placut,apa tocmai buna de balacit,soare...tantari.Frumos.:))

Trimis de pe al meu A5_Quad folosind Tapatalk

Offline Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 915
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #9 : Iunie 26, 2017, 08:42:55 a.m. »
@SERGHEIDIN  te asteptam cu impresii de dupa  (rulota)
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Offline SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #10 : Iunie 26, 2017, 12:59:28 p.m. »
Camping S -
-sosire 23 iun ora 22 ..plecare 25 iunie ora 12-13----2 nopti-rulota,masina,curent -2 persoane....157  lei

Zona de langa zidul (gardul) ce separa campingul  de cartierul de vile  ..cam 4-5 m de la gard spre interior -,,mlastina".De la ultimele ploi a inceput sa ,,balteasca".Va dura 1-2 saptamani cel putin, sa se zvante terenul,asta daca nu mai ploua.Daca ai intrat cu masina noaptea (cum era sa o patesc eu) o scoti impinsa sau tractata.Tantari altoiti,sanatosi.Nu s-a stropit  contra tantarilor (o face primaria) ,administratia campingului a stropit contra capuselor ... si intr-adevar nici o capusa .Verdeata mai multa ca anul trecut  (normal) ,aceeasi asezare haotica,cort,rulote ..etc .Acelasi talent al romanului de a se intinde cat o pomana tiganeasca.
Plaja ok,apa ok,curatenie ok..restul tine de civilizatia  turistului.Cu linistea mai putin,petreceri mari in zona,cluburi,artificii,etc .Asta este.

La restaurant  personal foarte tanar ..max 18 ani ..dar se misca repede.

Cand am ajuns in camping ,vecinii s-au oferit imediat sa ma ajute la pozitionat rulota  ( un frate moldovean  de peste Prut dar se pare ca era stabilit in Bucuresti. ,caruia am observat ca ii place fooooarte mult viata ,si niste verisori din Covasna,maghiari..foarte de treaba cu o palinca buna rau ).Au toata stima mea si multumirile mele pentru bunul simt de care au dat dovada ..baieti de nota 10.

Offline SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #11 : Iunie 01, 2018, 07:20:30 p.m. »
Tot in Camping S..Am sosit la ora 9.15 si am facut coada la receptie 45 minute.Iarba tunsa,curat...frumos.La ora asta nu pot spune ceva legat de tantari sau galagie.

Plaja murdara,inca nu au curatat algele .....nu au amenajat plaja.
Frig...apa rece ai murdara ...dar asta nu este sin cauza celor de la Camping S.
Pret-masina+rulota+curent+2 persoane----doua nopti=176 lei.
Restaurant ok....pizza buna rau.
« Ultima Modificare: Iunie 01, 2018, 07:22:02 p.m. de SERGHEIDIN »