Autor Subiect: 8 zile in Grecia - O minivacanta in off camping si off season  (Citit de 297 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 922
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
Salutare!

Cu Rusaliile si Ziua copilului in aceeasi saptamana, am decis sa mai luam trei zile de concediu si sa profitam de o minivacanta la malul marii cu atat mai mult cu cat anul acesta nu prea ajungem cu concediul la mare. Sambata dimineata, dis de dimineata la ora 10, am plecat asadar spre Taramul Promis, Grecia. Drumul a fost lejer, fara aglomeratie, asa ca 9 ore mai tarziu eram cu picioarele in apa pe o plaja pustie, asa cum ne place noua :)

Am petrecut trei zile aici, noi si pescarii locali, cu ochii la Thassos si in zumzetul feriboturilor. Una peste alta, am zis sa facem si o plimbare, sa vedem care e marea smecherie cu insula asta, de place atat de mult natiei noastre.

Din pacate, nu am reusit sa aflam. Am reusit insa sa ne simtim ca in Militari. Sau Drumul Taberei. Sau Pantelimon. Cu puternice accente de ograda, cand femeile strigau "pui pui pui" catre pescarusi.

Am facut o plimbare, am vazut bazarul, strazile pavate cu marmura, casele mai mult sau mai putin darapanate, birturile, fast-food-urile, restaurantele, cafenelele. Nu am gasit Grecia insa, pierduta pe undeva pe sub stratul gros de turism. Am gasit o plaja mica, am stat cateva ore si ne-am intors la scaietii nostri :)

Trei este cifra mea magica Trei rasarituri, trei apusuri, trei zile, trei ce or fi, dar dupa trei zile eu trebuie sa schimb locul. Cand bancurile de pesti ma recunosc si nu mai fug de mine... e timpul sa schimbam scaietii de aici pe scaietii de acolo.

40 de km mai tarziu poposeam intr-o parcare in zona portuara din Kavala. Dupa ceva aventuri pe stradutele inguste... GPS-ul nu stie ca volanul e atasat de o cutie mare de 2.8 metri latime si 2.8m inaltime (2.7m inaltime daca intreaba cineva la punctul de taxare pe autostrada), asa ca insista sa ma duca pe drumul cel mai eficient pentru un turism, dar decapant pentru mine. Si cum imi plac oglinzile mele, ne-am invartit vreo 5 minute pana am gasit o cale mai larga. Noroc ca e orasul mic. Sau poate de aici ni se trage.

La parcare, alta treaba: Limitator de inaltime la intrare, dar autocare inauntru. Deci mai e si alta intrare. Fac o tura, gasesc bariera, dar fara posibilitate de acces. Intreb grecul si imi face semn sa parchez pe marginea drumului, e ooookkkkk. Bine, zic, dar eu vreau in parcare. Pai e 6 euro. Ok, nu-i problem, eu vreau in parcare :) Accepta ambitiile noastre de a plati cei 6 euro pe o bucata de asfalt si ne permite, in cvasi-generozitatea lui, accesul. Parcam, in zona autocarelor, platim, plecam.

Cap-compas castelul de pe deal, normal, sa ne luam reperele. Daca era iulie, am fi ajuns gatiti sus. Asa, am ajuns doar usor fierti. Un mythos rece cu orasul la picioare, o jumatate de ora de plimbat prin marea cetate si gata, la urmatoarea destinatie. Am vazut orasul vechi, am vazut castelul, am vazut aquaductul... si cam asta. Ne-am mai invartit putin, am mancat la o terasa, un mythos rece si din nou la drum, inca 20 de km pana la urmatoarea destinatie.

La 1 km de un mic orasel, o plaja lunga si lata ne-a fost la picioare in urmatoarele zile. Aici nu am fost chiar singuri, am mai gasit cateva echipaje cu campere din Olanda, Polonia, Germania... etc. In afara de niste caini agresivi si galagiosi, au urmat alte 2-3 zile de liniste si explorare. Apa clara si pietrele din apa ne-au oferit un intreg sistem de explorat cu pesti de toate felurile, scoici, rapane, crabi, anemone... Dar cu lucrurile bune vin in pachete mici, am parasit si aceasta plaja sa ne intoarcem in linistea initiala pentru o odihna fara latraturi inainte de un drum lung.

Am mai petrecut o dupa-amiaza la plaja, am mai facut un drum cu feribotul ca sa mai alungam toropeala de concediu si ne-am pregatit de intoarcerea catre taramul mioritic si toate problemele aferente.

Tragem linie si adunam 8 zile frumoase, destepte si (prea) devreme acasa, o minivacanta cat trei sferturi de concediu (si la odihna, si la bani...). Am mai pus trei magneti pe frigider, ne-am mai umplut tolba de povesti si amintiri si acum suntem gata sa rezistam eroic inca 2 luni pana la marea explorare a anului :)

Ramaneti pe fir, revenim in septembrie :)

« Ultima Modificare: Iunie 04, 2018, 11:44:32 a.m. de Adrian H »
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.465
Re: 8 zile in Grecia - O minivacanta in off camping si off season
« Răspuns #1 : Iunie 04, 2018, 12:51:11 p.m. »
Ma bucur pentru voi enorm.
Se pare ca ati avut o iesire minunata si ati revenit cu bateriile incarcate pentru minunatul Bucuresti (happy)
Vom pleca si noi pe 23 si sper sa fie la fel de frumos cum a fost si la voi (camper)
Tel:0740850863
      0721796210
Rulota Adria Adiva 532 LT--2006
Auto:
Land Rover TD4-2010

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #2 : Iunie 04, 2018, 02:15:36 p.m. »
Multumim! Bateriile noastre sunt pe plin, dar cele de pe camper sunt cam descarcate ca s-a stricat alternatorul si nu prea mai aveam curent in ele cand am ajuns :)

Bafta la iesire, am vazut locatia si este superba :) Sper sa nu ploua  (fish)

PS: cred ca am rezolvat si cu filmuletul, am gresit o setare la incarcare, se pare :)

Online Catalin

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 385
« Răspuns #3 : Iunie 06, 2018, 09:18:25 a.m. »
Felicitari pentru minivacata! Ne-a placut ceea ce am vazut in pozele postate! Pacat ca nu am putut sa va insotim!
Pentru navigare recomand:
https://eshop.sygic.com/en/truck-navigation#product-19001
Sau un gps dedicat:
Garmin camper
Unele lucruri in contact cu prostul ... nu functioneaza :D

FIAT Burstner Travel Van 571T

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #4 : Iunie 06, 2018, 10:43:50 a.m. »
Sygic este Here Maps, ce folosim si noi. Intr-adevar, nu avem optiunea de "camion" si, sincer, nici nu o doresc pentru iti afecteaza foarte mult disponibilitatea traseelor. Ne descurcam cu mici ocoluri inevitabile, fac viata mai palpitanta :)

Si noua ne-a parut rau ca nu ne-ati putut insoti, poate data viitoare :) (3 saptamani prin franta/germania daca va tenteaza)

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 708
    • Camping in Romania
« Răspuns #5 : Iunie 12, 2018, 07:21:17 p.m. »
Frumoasa vacanta, na ... ca de obicei, cum vad ca postezi din astea, cum ma bate gandul la autorulota.
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #6 : Iunie 13, 2018, 11:04:15 a.m. »
 (camper)

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #7 : Iunie 13, 2018, 11:48:49 a.m. »
@Lucian I Nu prea merita investitia daca o tii in parcare.

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 708
    • Camping in Romania
« Răspuns #8 : Iunie 13, 2018, 01:24:00 p.m. »
Corect, ieri am bagat utilajul pe olx
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com