Autor Subiect: Offcamping cu rulota in Grecia - 2700km pe 5 plaje in 2 saptamani  (Citit de 148 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 761
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
Sunt un om al marii. Si daca e sa ma intrebi unde as vrea sa ma trezesc in fiecare zi, ti-as spune: pe plaja. Sa adorm in sunetul valurilor, sa ma trezesc cu el, sa fac o baie in mare inainte de a bea cafeaua si toate astea... in liniste. Nu vreau muzica, nu vreau tv, nu vreau sa imi urle pirandele si nici sa ma alerge vanzatorii pe plaja.

Asa ca un tur de doua saptamani in Grecia cautand plaje frumoase, salbatice daca se poate, era exact "recomandarea medicului". Aproape 4 luni a durat planificarea: sa gasesc locatii, alternative la locatii, campinguri alternative la alternative, surse de apa, trasee, obiective etc. Asa, cate un pic in fiecare zi, nu a fost chiar un full-time job.

Una peste alta, impreuna cu @MariusGeorge am plecat pe la 4:30 din Bucuresti catre Grecia via Makaza. NU. Nu mai facem asta. Am stat 3 ore si jumatate la granita, miscandu-ne cate 5 metri la 5 minute la deal. Am luat lejer cate un an din viata ambreiajului pentru fiecare dintre cei 2.5 km de coada. Dar ce a fost a fost si am ajuns la prima locatie prevazuta. De aici incolo, lucrurile au mers aproape cum trebuie in afara de trei de zile de ploaie si un defect la masina mea rezolvat cu ajutorul lui Marius, caruia ii multumesc inca o data si pe aceasta cale. Ulterior ni s-a alaturat si @Nick care a venit tocmai din Regat sa bea cu noi pe o plaja pustie.

Nu o sa va descriu plajele... Le vedeti in filmuletul de mai jos. Marea calda, berea rece, soarele fierbinte, briza din belsug, cat sa dormi foarte bine la pranz in rulote @SERGHEIDIN. Aprovizionare in lidl si masoutis, preturi ceva mai mari decat in Ro dar nu exagerate. Nu ne-a deranjat nimeni, nu am vazut politie... Pe parcurs am schimbat si planul de cateva ori, dar una peste alta a fost un concediu reusit.

La final, tragand linie, am facut 2700 de kilometri cu un consum de 9.1 L/100, am stat pe 5 plaje, dintre care pe trei am petrecut mai multe zile, am avut si o zi dedicata in aquapark, si un drum luuuung la intoarcere. Mai las loc pentru completari si lui Marius si Nick.

« Ultima Modificare: Iulie 27, 2017, 02:17:08 p.m. de Adrian H »
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8
0744439212

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.195
Re: Offcamping cu rulota in Grecia - 2700km pe 5 plaje in 2 saptamani
« Răspuns #1 : Iulie 27, 2017, 01:41:53 p.m. »
Revin si eu cu ceva detalii si poze pe seara insa tin sa multumesc foarte mult colegului @Adrian H pentru harta cu destinatiile pregatia cu mare atentie.
Tel:0740850863
      0721796210
Autorulota LMC Liberty 630G--2004
Masina--Skoda Octavia 2.0TDI--4X4

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.195
Re: Offcamping cu rulota in Grecia - 2700km pe 5 plaje in 2 saptamani
« Răspuns #2 : Iulie 27, 2017, 05:24:15 p.m. »
Dupa cum a spus si colegul @Adrian H  dupa multe luni de tatonare am hotarat sa facem concediul impreuna in Grecia.
Am plecat si totul bine si frumos pana la granita unde am zis ca nu mai scap cu ambreiajul intreg, 3 ore in panta la 40 grade afara.

A trecut si asta si apoi am ajuns in prima locatie si am campat pentru 3 zile.
Cam 3 zile am stat in fiecare locatie printre care si in Camping Kristi unde am si fost blocati din cauza ploilor.
Un camping ok insa daca ploua trebuie sa pleci altfel tragi de rulota ca pe camp, este un teren mlastinos si imediat se afunda.
Dupa peripetia din camping a urmat o zi de relaxare la maxim la Waterland.
Si uite asa cate un pic a trecut timpul si acum scriu deja despre excursie.
Dupa aceasta iesire am luat hotararea ca trebuie sa trec la Camper, mult mai relaxant pentru astfel de drumuri.

Cat despre cheltuiala din vacanta am ramas surprins cat de bine am putut iesi tinand cont de zilele petrecute acolo.
Taxele de autostrada in unele locuri micute si in alte locuri triple...

Cum spunea si @Adrian H faceam aprovizionarea cu mancare si bautura cam la 3 zile si cheltuiam in medie cam 80 euro.
Sunt multe de spus si povestit insa daca cineva este interesat mai mult poate intreba.
Multumesc inca odata colegului @Adrian H pentru ca a facut posibila aceasta iesire si colegului @Nick pentru ca a fost alaturi de noi.
Tel:0740850863
      0721796210
Autorulota LMC Liberty 630G--2004
Masina--Skoda Octavia 2.0TDI--4X4