Autor Subiect: De ce sa devii rulotist!!!  (Citit de 243 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 656
    • Camping in Romania
De ce sa devii rulotist!!!
« : Iulie 03, 2017, 07:56:34 p.m. »
De curand tot vad la televizor reportaje facute de unele posturi tv cu oameni care isi petrec concediul sau timpul liber la rulota, un lucru foarte bun si benefic pentru rulotismul romanesc. Dar pe alocuri o cam dau de gard, in sensul ca zic ceva de genul " acum va prezentam familia X care a lasat viata la bloc pentru natura, ei pleaca din mai pana in septembrie si nu mai platesc intretinerea si le este bine si alea si alea" perfect fals.

De cand si pana cand este asociat acest stil de viata cu ieftineala, cu economia, sau poate si cu extrema cealalta, cu bogatia cu fala.

Rulotismul si comunitatile respective nu au nici o treaba cu astfel de concepte, familia x, familia Y sau eu, sau prietenii mei, nu ne-au luat rulota ca sa facem vreo economie sau sa aratam in vreun fel anume.

Pur si simplu ne place in natura, ne place sa fim independenti, ne place sa socializam, ne place sa ne ajutam si de ce nu sa promovam locurile in care mergem si rulotismul in general.

Exista, sau creat si se vor creea diferite comunitati/forumuri/grupuri de facebook care promoveaza rulotismul, discuta despre rulote si locurile vizitate se intalnesc si se bucura impreuna de natura.

Pentru a incuraja atat pe viitorii rulotisti cat si cititorii va propun un mic efort in care sa va exprimati fiecare, simplu in cateva cuvinte "De ce sa devii rulotist!"
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Online Florin Dinu

• Full Member
  • Mesaje postate: 97
    • www.g.ro
Re: De ce sa devii rulotist!!!
« Răspuns #1 : Iulie 03, 2017, 08:06:52 p.m. »
Eu am devenit rulotist pt ca imi place sa petrec tot timpul liber pe care il am in natura. La pescuit, la mare, la munte, oriunde.
Imi place sa socializez, imi pla
ce spritul cu prietenii, imi place sa joc un rummy sau poker pana dimineata afara, si sa am confortul si toate cele necesare dupa mine.
Avand in vedere ca am si doi copii mici, rulota mi se pare un must pt a imi imbina toate pasiunile.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 761
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #2 : Iulie 04, 2017, 08:44:11 a.m. »
La mine a fost o trecere oarecum naturala spre rulota. Dupa ce mi-am petrecut multi ani la cort, am fost oarecum fortat sa iau o pauza cat copilul a fost mic pentru ca mi s-a parut prea complicat pentru un bebelus. Am descoperit rulotele pe niste plaje prin Grecia si acolo am avut revelatia ca asta este directia potrivita. In cateva luni aveam prima rulota.

Este oarecum o combinatie intre avantaje: libertatea cortului, confortul patului, posibilitatile pentru o igiena corespunzatoare... Ne da abilitatea de a calatori oriunde, oricand, fara sa ne mai gandim daca si unde gasim cazare.

Dezavantajele vitezei mici si costului mai mare pentru deplasari sunt acceptabile.
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2017, 10:31:35 a.m. de Adrian H »
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8
0744439212

Online SERGHEIDIN

• Full Member
  • Mesaje postate: 156
« Răspuns #3 : Iulie 04, 2017, 04:35:55 p.m. »
De ce ,,rulotist " ?
Pentru ca mi-a ramas mic cortul.

Rulotismul =ieftineala ??? TOTAL gresit.Scump dar merita,macar pentru faptul ca cunosti OAMENI.