Autor Subiect: Verificare anvelope rulote  (Citit de 47 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Florin Dinu

• Full Member
  • Mesaje postate: 120
    • www.g.ro
Verificare anvelope rulote
« : Iulie 30, 2018, 08:00:29 p.m. »
O recomandare pentru toti utilizatorii de rulote incepatori (ca mine), banuiesc ca cei initiati stiu de problema pe care urmeaza sa o spun: verificati starea cauciucurilor rulotei dvs inainte de plecarea la drum!

Saptamana trecuta am ratat o iesire la mare cu rulota dupa ce am observat cand cuplam moverul ca una din anvelope este extrem de crapata, pana la armatura. M-am uitat apoi si la cealalta si am vazut ca este intr o stare aproape la fel de proasta. Nu am riscat sa plec cu rulota si am plecat pe ultima suta de metri la mare la cazare... eram si cu copiii dupa mine si riscul era urias. Nu va spun cu ce scandal am plecat de la motorhome, ce suparati erau micutii ca nu mai mergem la mare cu rulota.....

Aviz celor cu rulote vechi, cum am si eu, din 1999, e posibil ca anvelopele voastre sa aibe chiar 20 ani vechime... si va expuneti astfel unor riscuri uriase. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa iti explodeze un cauciuc la 100km/h pe autostrada... moverul cel putin se face zob...

Mai jos cateva fotografii cu una din anvelope. Mentionez ca inainte sa o dau jos nu se observa chiar asa....

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.488
Re: Verificare anvelope rulote
« Răspuns #1 : Iulie 31, 2018, 06:48:39 a.m. »
O alegere foarte buna si inteleapta facuta de tine,felicitari.
Faptul ca se rupea moverul era una insa se pot intampla mult mai multe,mare grija dragi colegi ,faceti verificarea rulotei foarte bine inainte de a pleca la drum.
Tel:0740850863
      0721796210
Rulota Adria Adiva 532 LT--2006
Auto:
Land Rover TD4-2010

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 286
« Răspuns #2 : Iulie 31, 2018, 08:02:06 a.m. »
     Ideea este sa verifici cel putin o data pe an cum arata gumele tale,stiind evident si anul de fabricatie.Cred ,am spus cred ..ca 80%  din rulote sunt inca incaltate cu gumele ..din fabrica" .
      Refuz sa cred ca un cauciuc poate arata asa peste an. Cum a spus si Marius,verificarea este sfanta,faci un tur  si vezi daca :ai obloanele/trapele asigurate,cupla ok,lantul/cablul de siguranta fixat,lumini etc. ....apoi in 4 labe si un ochi aruncat gumelor  chiar daca le-ai schimbat in urma cu o luna.O piatra,o bordura...pot face ,,minuni" in contact cu un cauciuc chiar si nou.

Nu sunt un exemplu demn de urmat (pe mine m-a convins /ajutat un necunoscut cu un briceag bine ascutit  sa imi schimb gumele la rulota ) dar saptamanal verific si fac presiunea daca este cazul si la masini ,rulota si mobra.

Arata horror guma aia . (fear)Bine ai facut  ca ai verificat .

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 927
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #3 : Iulie 31, 2018, 11:42:30 a.m. »
Daca la masina avem grija de anvelope, aceeasi atitudine ar trebui sa o avem si fata de rulota. Situatia in care ai ajuns cu anvelopele este una extrema, era un pericol major pe drum pentru tine si pentru altii.

Important este ca nu s-a intamplat nimic si putem invata din experienta ta.  (rulota)
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8