Autor Subiect: Conversie frigider amoniac ...pe compresor.  (Citit de 254 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 260
Conversie frigider amoniac ...pe compresor.
« : Februarie 17, 2018, 03:57:32 p.m. »
Daca nu reusesc prin metodele clasica sa rezolv racirea la frigiderul meu ( de care mi-au spus unii colegi inca de anul trecut ca nu raceste normal) voi face trecerea la compresor.

Un compresor la 12 v cu intalatia electrica aferenta:500-600 lei.
Frigotehnist : ??

Cum vreau sa fac ?!
Simplu...
Am un frigider pe compresor gen minibar.Acestuia ii va fi inlocuit compresorul pe 220 cu cel pe 12...Pentru ca acest frigider nu este atat de spatiis si ixolat ca cel de pe rulota ,voi demonta tot spatele frigiderului donator (partea cu congelatorul )si o voi integra in vechiul frigider. Adica ceva in genul schimbarii totale a peretelui din spate cu tiate accesoriile pe el.

La cel pe 220 se poate separa spatele cu congelatorul foooarte usor.
M-am facut inteles??
Nu inteleg cum poti cere o caruta de bani pe un frigider dedicat la 12 v cand o conversie nu sare de 800 lei???

Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk

Online Florin Dinu

• Full Member
  • Mesaje postate: 114
    • www.g.ro
Re: Conversie frigider amoniac ...pe compresor.
« Răspuns #1 : Februarie 17, 2018, 09:24:29 p.m. »
Daca nu reusesc prin metodele clasica sa rezolv racirea la frigiderul meu ( de care mi-au spus unii colegi inca de anul trecut ca nu raceste normal) voi face trecerea la compresor.

Un compresor la 12 v cu intalatia electrica aferenta:500-600 lei.
Frigotehnist : ??

Cum vreau sa fac ?!
Simplu...
Am un frigider pe compresor gen minibar.Acestuia ii va fi inlocuit compresorul pe 220 cu cel pe 12...Pentru ca acest frigider nu este atat de spatiis si ixolat ca cel de pe rulota ,voi demonta tot spatele frigiderului donator (partea cu congelatorul )si o voi integra in vechiul frigider. Adica ceva in genul schimbarii totale a peretelui din spate cu tiate accesoriile pe el.

La cel pe 220 se poate separa spatele cu congelatorul foooarte usor.
M-am facut inteles??
Nu inteleg cum poti cere o caruta de bani pe un frigider dedicat la 12 v cand o conversie nu sare de 800 lei???

Cand ai spus 800 lei nu ai luat in calcul manopera... care in majoritatea cazurilor e mai scumpa decat materialele.
Spor la mesterit!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #2 : Februarie 17, 2018, 09:53:39 p.m. »
800 cu tot cu manopera.Ma da--o dracu de manopdra..!!!!!
Doua lipituri si o incarcare !!!! Cat mama dracului sa ceara ??? In pana mea ...200 lei ofer ca doar nu face operatie pe cord deschis..sa fim seriosi.

Daca schimba un compresor pe zi isi baga in buzunar aproape 1000 euro lunar si munceste maxim 45 minute intr-o zi lucratoare.

Unii chiar nu cunosc valoarea banului muncit.Asa suntem ,,noi" romanii.

« Ultima Modificare: Martie 06, 2018, 12:29:48 p.m. de SERGHEIDIN »

Online Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 498
  • One life, live it
« Răspuns #3 : Februarie 18, 2018, 10:02:03 a.m. »
Este putin mai complicat decat crezi tu cu schimbarea aia. Si eu mi-am batut capul dar nu prea merita sa incerc.
Sunt anumite detalii tehnice care trebuie luate in calcul. Freonul este de mai multe tipuri si fiecare frigider lucreaza cu un anumit tip de freon. Deja la ce vrei tu difera cantitatea de freon si presiunea de lucru. Mai sunt si alte aspecte de luat in calcul.
Tel 0756840837

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #4 : Februarie 18, 2018, 02:23:08 p.m. »
Pai aici ai inceput si tu exact ca ,,meseriasii" !!! Stai domne ca nu merge..ca sa vezi ..ca mda..poate etc.
Am un compresor de 1.5hp pe 220 v si vreau sa-l inlocuiesc cu un compresor tot de 1.5 hp dar pe 12 v ! Unde este ,,integrala" de trebuie deschis studiu ?

Vreau sa fac schimbarea pentru a castiga aproape 2 Ah pierduti prin conversie de la 12 v la 220 v.
Vreau sa gasesc un depanator de frigidere si sa imi explice el ce si cum ...apoi sa faca asa cum vreau eu (ca nu-i cer garantie).

Mario ..la 1000 lei cat sunt dispus sa cheltuiesc,nu gasesc grigider cu compresor la 12 v de minim 50 l...asa ca ...

Eu inteleg ce zici tu dar refuz sa cred ca este asa de complicat.Am mai avut situatii in viata cand am refuzat sa crex .m-am incapatanat si am demonstrat ca dracul nu este chiar asa negru ( asta pt cei care inca mai cred ca exista).

De ieri frigiderul meu sta pe 220 v .
Ce am observat :
-la maxim avea de dimineata 1.5 grade in partea de jos la frigiderului si 4 grade in rulota..adica vax albina.Daca ascultai atent se auzea ,,bolborisind" amoniacul pe conducte.
-am dat reglajul la jumatate (a facut tzac si termostatul)..dupa 5 minute temperatura a scazut la 0.5 grade si asta in situatia in care am tot deschis usa de la frigider !! Sa fi intrat frigul de afara inauntru ?? Clar sambata il demontez,curat,rastorn..etc.

« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 02:35:40 p.m. de SERGHEIDIN »

Offline Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 915
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #5 : Februarie 19, 2018, 08:32:12 a.m. »
Ce ai mai facut cu frigiderul?
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #6 : Februarie 19, 2018, 08:40:22 a.m. »
Nimic.Ai avut dreptate cand spuneai ca are o problema..Trebuie sa-l scot sambata la ,,rasturnat"..curatat..etc..Pana rezolv cu unul pe compresor pe 12 v ...musai sa mearga asta.Daca il fac sa tina 6-7 grade in el in plin soare il pup pe conducte si nu-l schimb.

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #7 : Februarie 25, 2018, 10:53:47 a.m. »
Dimineata la ora 8 aveam in frigider -5 grade.M-a facut fericit ..Fara sa-l alimentez la 220 sau 12...sau cu gaz.

Ps- si performanta asta a fost atinsa cu usa deschisa larg ...:))

Online Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 498
  • One life, live it
« Răspuns #8 : Februarie 25, 2018, 12:27:32 p.m. »
Pai in acest caz poti folosi frigiderul acum si la vara bei bere de la terasa. ;)
Tel 0756840837

Offline Alex

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
« Răspuns #9 : Martie 10, 2018, 07:37:52 a.m. »
@SERGHEIDIN

Asta vara la mare, cu ajutorul lui @sorin sibi am scos, rsturnat, curatat arzatorul. Rezultat: de la 12-13 grade am ajuns la 5-6 grade insa trebuie mentionat ca am adaugat si 2 ventilatoare pe grila de evacuare.

Concluzia mea este ca inainte de a te gandi la compresor si multi bani cheltuiti sa incerci o aventura de genul asta.

PS. tot asta vara am vazut frigider de rulota la care s-a adaptat un compresor de 12V. Rezultatul este excelent, nu am intrebat insa si cat a costat transformarea.

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #10 : Martie 10, 2018, 11:19:04 a.m. »
Costa mult mai putin ca unul dedicat 12 v..Plus ca ala dedicat ocupa alt spatiu...