Autor Subiect: Regulator gaz  (Citit de 139 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 906
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
Regulator gaz
« : Martie 15, 2018, 02:51:01 p.m. »
Salut

As vrea sa schimb regulatorul / ceasul de gaz de la autorulota. Miroase putin in compartiment si nu ma simt confortabil cu asta asa ca vreau sa curat instalatia acolo, care include si o lipitura mai dubioasa.

Problema este ca nu stiu ce fel de ceas sa iau. Am rezervor de GPL pe ea, pare un rezervor clasic, auto, cilindric. @sorin sibi l-a vazut si se pricepe mai bine la rezervoare. Dar ceasul pe care il am este o tulumba mare... Am vazut la exis ceva asemanator cu ce am eu, dar am vazut autorulote si cu ceas normal. Aveti vreun sfat?

Ceas gpl exis https://exis.ro/accesoriu_rulota/Ceas_rezervor_GPL,_30Mbar-1497.html
Ceas gaz (butelie?) exis https://exis.ro/accesoriu_rulota/Ceas_GOK_30Mbar_cu_filet-3542.html

Ceasul meu

Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Offline Ciprian Rosca

• Full Member
  • Mesaje postate: 31
Re: Regulator gaz
« Răspuns #1 : Martie 16, 2018, 06:08:29 a.m. »
Daca ai rezervor de GPL e normal sa miroasa,e supapa de suprapresiune.Vara se simte cel mai tare si cand rezervorul e full.
Prostul crede că este înţelept, dar înţeleptul se ştie ca fiind prost.

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #2 : Martie 16, 2018, 08:27:58 a.m. »
@Ciprian Rosca nu miroase la rezervor, acolo nu e nici o problema. De la rezervor - echipat cu supapa, manometru si robinet - pleaca o conducta care intra intr-un compartiment separat. Aici este regulatorul si aici miroase.

Offline Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 491
  • One life, live it
« Răspuns #3 : Martie 16, 2018, 09:08:13 a.m. »
Verifica etanseitetea instalatiei in acea zona. Se poate sa ai o mica scapare undeva. Am intalnit caz cand regulatorul de presiune era dus si scapa gaz prin el.
O alta problema cu regulatorul normal de rulota am intalnit-o la un camper. Tot cu rezervor GPL, regulatorul ingheta si dupa ceva timp nu mai mergea soba. Vezi daca exista ceva diferente functionale intre regulatoarele din poze.
Tel 0756840837

Offline Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #4 : Martie 16, 2018, 09:37:49 a.m. »
Sigur e ceva aici... Dar mi-e teama ca daca umblu fara sa stiu cu ce pot inlocui o sa raman de paste acasa... De asta as fi vrut sa ma lamuresc intai asupra regulatorului. Oricum, maine ma duc la autorulota si fac niste poze sa le trimit la exis, poate ma ajuta sa inteleg ce mi-ar trebui.

Stie cineva de unde pot lua in bucuresti piese pentru teava de 8 prin compresiune si filet? 

Offline Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 491
  • One life, live it
« Răspuns #5 : Martie 17, 2018, 08:54:56 a.m. »
Magazine care vand componente hidraulice pentru autocamioane. Eu am asa ceva in oras. Pretul este cam similar cu Olanda dar pot lua cand am nevoie nu mai blochez banii in ele.
Poti folosi si regulator normal mai ales in perioada calda, iarna este mai problematic.
Tel 0756840837