Autor Subiect: Limitarea utilizarii autoturismelor poluante.  (Citit de 119 ori)

corda şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 286
Limitarea utilizarii autoturismelor poluante.
« : Aprilie 20, 2018, 10:47:24 p.m. »
     Multe ,,minuni" incep cu ,,un zvon" o ,,poveste" ...etc .Mai nou,consilierii din primarii vin cu tot felul de proiecte,unele utopice ,altele realizabile.Nu punem in balanta utilitatea proiectelor aruncate in media.Clar ,multi consilieri sunt tampiti dar mai exista si capete luminate .

Exemplu :
...,,Consilierul general PMP, Lucian Iliescu, vrea să depună, miercuri, un proiect de hotârâre care prevede interzicerea circulaţiei în Capitală, de la 1 ianuarie 2019, a autoturismelor Euro 1 şi Euro 2. De asemenea, Iliescu cere interzicerea autoturismelor Euro 3 şi Euro 4 din 2020, respectiv 2021"...(sursa-mediafax.ro)
...,,Dacă va fi votată, hotărârea intră în vigoare la 1 ianuarie 2019, pentru maşinile non-euro, Euro 1 şi Euro 2. Pentru aceste maşini, interzicerea circulaţiei este valabilă în intervalul orar 6 dimineaţa – 10 seara, adică pot circula noaptea, pentru că sunt şoferi care vin în tranzit, de exemplu. Vor intra în aceasă categorie de maşini şi cele utiltare, care transportă beton, dar şi taxiurile. Amenzile vor fi de 2.000 de lei pentru nerespectarea acestei prevederi. În ceea ce priveşte maşinile Euro 3, acestea ar urma să fie interzise din 2020, iar cele Euro 4 din 2021. La fel se întâmplă în oraşe precum Bologna, Torino sau Bruxelles şi Budapesta”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Lucian Iliescu, consilier al Partidului Mişcarea Populară "

Aceasta interdictie va fi aplicata intre orele 06-22...! (applaud)

Acum,daca nu mi-a placut scoala in tinerete ,am ajuns posesor de autoturisme Euro 4.Asta inseamna ca in doi ani, musai sa-mi schimb limuzinele cu altele cu norma Euro 6.Cum dracu o sa rezolv,nu stiu..!!!

Parca vad cum facem grupuri grupuri si punem de intalniri la miez de noapte ca ,,ilegalistii comunisti " pe vremuri.Parca vad cum incep coloanele de rulote si autorulote sa strabata capitala spre gurile de iesire  cu noaptea in cap...!!!

Initiativa imi pare de bun simt(sunt ironic,evident),si era normal ca sa apara acum dupa ce s-a rezolvat cu:
- centura Capitalei
-transportul in comun
-asfaltarea tuturor strazilor
-canalizarea
-tantari,capuse,mizerie

....si sa nu uit ,dupa inaugurarea cu mare fast si fir aurit a ,,catedralei mantuirii neamului" (cu litere mici ....)
S-a rezolvat totul in Bucuresti.....

Facem tam tam cu poluarea dar avem in Capitala cateva centrale  ce folosesc si pacura,dar astea nu polueaza.Avem santiere peste santiere ,dar astea nu polueaza ,avem tantari si capuse ,praful din aer (adus din Sahara de catre spiritele rele ).

Nu am deschis acest subiect ca sa generez o polemica avand ca baza acest subiect dar ...ma intreb,sunt singurul om din acest oras care vede altfel problema,care considera ca altele sunt prioritatile? De ce aceasta limitare a dreptului la libera circulatie  ? Cati dintre noi avem posibilitatea achizitionarii de masini nepoluante sau ..ma rog -euro 6 ? Ok ,fac un efort ,imi cumpar masina noua dar ,tot prin gropile astea o plimb,tot pe centura asta nenorocita mancatoare de timp,bani si ...vieti?
     Nu era mai uman sa oferi o centura la nivel european,cu pasaje,drumuri cu asfalt de calitate care nu cedeaza dupa prima zapada,semaforizare,curatenie ?!!Si abia apoi sa ceri oamenilor sa faca si ei ceva la randul lor ,sa renunte la masinile poluante .

Recunosc ,m-a deranjat aceasta initiativa a acestui consilier.M-a deranjat rau.

Poate unii dintre voi  salutati aceasta initiativa ,eu nu.

« Ultima Modificare: Aprilie 20, 2018, 10:50:49 p.m. de SERGHEIDIN »

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 927
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
Re: Limitarea utilizarii autoturismelor poluante.
« Răspuns #1 : Aprilie 23, 2018, 09:18:44 a.m. »
Initiativa este buna din perspectiva aerului pe care sa il respiram... Este insa inaplicabila, cu atat mai putin la un popor sarac.

In Bruxelles, de care vorbeste cretinul nostru, lucrurile stau altfel - sunt interzise cu precadere dieselurile euro 1 acum, iar restul gradual pana in 2025. In 2025, un Euro 5 sh va costa 3.000 de euro. Rezonabil. Benzinarele au un grafic mult mai favorabil, abia Euro 2 va fi interzis in 2025. Nota, Bruxelles ofera o prima de casare suplimentara daca masina ta nu mai este acceptabila ca poluare.

Pentru ce ne intereseaza pe noi, autorulotele beneficiaza de excludere in Buxelles, iar restul pot plati un timbru de zi (30 de euro in Bruxelles, probabil 30 de lei aici).

Lucrurile nu merg chiar asa, oricat de mult ne-am dori sa nu mai respiram poluare, nici noi nu putem investi zeci de mii de euro in masini - ca nu avem, nici ei nu pot schimba centralele si nu pot inchide Iridexul - ca nu ar mai avea de unde fura.

Asa ca intre saraci si hoti, noi **********************************   bem o bere.
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #2 : August 06, 2018, 12:26:18 p.m. »
    Pentru cei care inca mai cred ca motorul diesel va disparea de per masinile de familie,sau ca o intreaga industrie petroliera va renunta la producerea combustibilului tip diesel .

Tehnologie exista ,asa ca vom folosi in continuare motoare diesel. (applaud) (applaud)

https://www.mtcmagazin.ro/inovatie-revolutionara-noua-tehnologie-diesel-bosch-ofera-solutii-pentru-problema-oxizilor-de-azot/

Online Cristian Stoica

• Full Member
  • Mesaje postate: 48
« Răspuns #3 : August 06, 2018, 04:45:10 p.m. »
Asta din punct de vedere al noxelor,dar se pare ca diselul mai este vinovat de ceva: https://www.rfi.ro/articol/stiri/mediu/masinile-diesel-periculoase-sanatate
Megan 1,9+Eldis
0723536215

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #4 : August 06, 2018, 06:29:19 p.m. »
Mda......fiecare isi spune povestea in felul lui...Eu am mari rezerve vis-a-vis de francezi..spune-mi rasist.

Online corda

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 8
« Răspuns #5 : August 07, 2018, 12:13:51 p.m. »
Daca analizati putin, puteti observa usor ca totul e pentru bani, iar nu grija fata de oameni. Taxele pe poluare se duc la bugete de stat, apoi centralzat la Bruxelles, ca deh, suntem Uniune Europeana. Apoi, mare parte din aceste taxe se duce la producatorii de autovehicule, prin diverse mecanisme (exemplu: voucher rabla, prime de casare).
Marile concerne producatoare de autovehicule corup legal (lobby) guvernele care impun taxe pentru a stimula consumul. Oamenii sunt ametiti cu povesti si studii noi care gasesc mereu noi toxine in  gazele de esapament. Toxine care pot fi evitate la fiecare cativa ani printr-o noua tehnologie, care o va inlocui fortat pe precedenta.

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 927
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #6 : August 07, 2018, 12:27:10 p.m. »
..spune-mi rasist.

Iti putem spune xenofob, daca vrei :) Dar rasist?  O:-) nu e cazul la tine :)
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #7 : August 07, 2018, 06:53:05 p.m. »
Iti putem spune xenofob, daca vrei :) Dar rasist?  O:-) nu e cazul la tine :)

,,Chiar si asa..." ..merge si francofob..):

Uite o treaba buna adoptata in marile capitale europene (nu toate) : circulatia alternativa .Cum majoritatea are in dotare masini de firma ,nu va fi afectata.Civili in schimb in mare parte au doua masini ,ca de ..romanul este sarac.Pot circula o zi cu sot o zi fara sot si am rezolvat o mica parte a problemei.La mine este naspa ca am o masina pe benzina....una diesel si ambele au terminatie nr impar.In concluzie ,merg cu mobra si metroul ca asta nu intra la socoteala.
   In fine ,eu unul nu am vazut pana acum  masuri care sa duca la inbunatatirea calitatii vietii fara sa aiba un 99% scop comercial.

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #8 : Septembrie 13, 2018, 08:09:02 a.m. »
      Daca tot am inceput pe calea asta ,a limitarii circulatiei auto functie de norma euro(lucru care s-e va intampla pana la urma ca n-e place sau  nu ..asta este,pana la urma sanatatea noastra si castigurile producatorilor de auto sunt mult mai importante  ;) ) ce credeti ca s-e va intampla cu actualele ,,autorulote " ? Ma refer la cele cu norma de maxim euro 4 ,ca doar astea sunt majoritare in RO.Pardon,euro 4 sunt raritati ..in rest non-euro si euro2??

Am frunzarit site-urile de specialitate cautand o autorulota (second) care sa nu ma dea afara din casa nici ca pret ,nici ca intretinere.Am gasit ceva de bun simt ..la limita zic eu in jurul sumei de 15000 euro dar ...ca norma euro erau euro 2 !!Apoi m-a tras sotia de maneca si m-a intrebat : -Dar daca interzic astia din vest accesul cu masini non-euro  in anumite orase,statiuni,etc ..ce facem ? Si are dreptate ,sunt o multime de locuri frumoase unde accesul este interzis sub o anumita norma de poluare.

Cum  peste 40000 euro  nu concep ( si nu imi permit)  sa dau pe o autorulota doar ca sa ma incadrez in normele nou impuse (eu nu as da mai mult  de 15000 nici sa ma pici cu ceara) va trebui sa raman la varianta ,,rulota" sau un Van  modificat in regie proprie (un 10000-12000 masina ...un 2000 maxim conversia ca doar am o rulota donatoare ,si gata , am euro 5-6 poate..).

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce vor face utilizatorii de autorulote? Vor scadea preturile la autorulotele sub norma euro (ca acum au preturi chiar nesimtite) ? Inca se cer sume exagerate pe autorulote construite inainte de 90.
Exista autorulote de 20k-30k euro care au motoare euro 2 ...vor fi trase pe dreapta ? Sunt sigur ca s-e vor deplasa ca piata de desfacere spre tarile care nu au texte cu norma euro dar totusi ..noi vorbim de Europa.

Ma vedeam un pensionar fericit intr-o autorulota ,colindand Europa non-stop....acum sa vand un apartament pt o autorulota nu ma lasa inima dar ,parca tot autorulota ma atrage .