Autor Subiect: Permisul auto: Cat pot tracta si unde  (Citit de 436 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 497
  • One life, live it
Re: Permisul auto: Cat pot tracta si unde
« Răspuns #15 : Martie 15, 2017, 10:24:04 p.m. »
Nu am avut ghinionul pana acum. Am fost oprit, controlat la acte si rulota dar cam atat.
Pe drumul catre casa stiu cam pe unde sa ocolesc controalele. Pot sa mai fie si unele de rutina sau razii pe zone. Dar cele fixe pot fi evitate daca cunosti traseul.
In concedii nu cred sa am probleme, de obicei pun pe masina ce este foarte greu. Si masina inspira incredere ca este un amarat de Discovery.
Tel 0756840837

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 899
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #16 : Martie 16, 2017, 09:09:31 a.m. »
Un amarat de discovery, nu stiu cum te descurci cu toate butoanele alea :)
Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8

Offline Niky Radu

• Full Member
  • Mesaje postate: 84
« Răspuns #17 : Martie 16, 2017, 12:02:39 p.m. »
Va zic 2 intamplari legate de legalitatea conducerii rulotei prin prisma categoriei de permis. Acum 2 ani, veneam cu un Vito si rulota din Anglia si am fost oprit in Salistea jud. Sibiu. Motivul halucinant a fost ca era caz penal deoarece eu am permis romanesc cu toate gradele si nu am voie sa conduc masini englezesti. Mi-a luat actele si a plecat la masina sa scrie procesul verbal. Am anuntat ca voi suna la 112 daca vorbeste serios. Mi-a zis ca daca sun unde reclam...la politie...pai noi suntem politia...serios...poate afla vreun sef de-al vostru ce aberatii sustineti !!! Le-am zis ca permisele emise de Romania, pe baza de reciprocitate sunt recunoscute in toata Europa si pot conduce orice masina in limita categoriilor din permis, adica, si un englez poate conduce o masina "romaneasca". In timp ce unul a intrat in masina, am stat de vorba cu colegul lui si i-am zis ca vorbesc serios, o sa-l fac de ras si sun la 112 daca se apuca sa scrie vreun proces verbal. Dupa 10 minute iese din masina de politie si imi inmaneaza actele si-mi zice...aveti dreptate...dar numai pe jumatate...atat iti trebuia sa incerci ceva !!!!
In iarna trecuta un amic din Anglia venea cu o masina si platforma din Anglia si la frontiera, exact in acelasi mod, a fost avertizat ca nu are voie sa conduca acea masina englezeasca, pentru ca e roman si nu, englez. M-a sunat sa ma intrebe sa-i mai zic o data ce am facut si l-am invatat sa avertizeze ca suna la 112 exact povestea de mai sus...i-a dat drumul ulterior, fara complicatii !!!
Concluziile mele , referitoare la aceste intamplari...daca era probabil altcineva, care nu stapanea bine aceasta parte a legislatiei, probabil ar fi bagat mana in buzunar sa "incerce" ceva, chiar punandu-i la indoiala cunostiintele in materie de legislatie rutiera, acuzarea venind din partea unui politist ! 100% acesta e motivul nascocirii de catre politisti, a unor povesti, sa faca rost de spaga...
Sfaturi : politistii nu cunosc in totalitate legislatia rutiera. Trebuie sa le dovediti ca aveti dreptate, prezentand copii xerox dupa legislatie, asta daca nu tineti minte, si chiar exista pe clubrv, pe aceasta tema, o hartie oficiala de la politie, in urma unei solicitari din partea clubului, referitor la categoria de permis a unui ansamblu pana in 3500kg, pentru ca unii interpreteaza gresit cele 750kg, precum si solutia rezolvarii categoriei permisului in situatia in care ansamblul depaseste 3500kg dar nu mai mult de 4250kg
Acum 2 veri, veneam cu fratele din Grecia spre casa, cu vreo 150km pana in Ruse, politia ne trage pe dreapta, fratele era primul. Motivarea bulgarului a fost ca nu are voie sa conduca rulota deoarece are doar B-ul, i-a aratat poza de pe permis a ansamblului masina plus remorca pana in 3500kg ca este categoria B si l-a lasat sa plece apoi. Deci un alt caz, intr-o alta tara, in care se cerseste spaga, si-i dai daca nu stapanesti bine legislatia si nu dovedesti !
« Ultima Modificare: Martie 16, 2017, 12:04:33 p.m. de Niky Radu »

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.403
« Răspuns #18 : Martie 16, 2017, 12:11:06 p.m. »
Multumim frumos @Niky Radu pentru sfaturi.
Tel:0740850863
      0721796210
Rulota Adria Adiva 532 LT--2006
Auto:
Land Rover TD4-2010

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.403
« Răspuns #19 : Noiembrie 01, 2017, 07:47:20 p.m. »
 https://vacantape6roti.wordpress.com/2017/10/01/3500-categoria-b96-4250-kg-atentie-la-regulamentul-din-regatul-unit/

De luat in calcul
Tel:0740850863
      0721796210
Rulota Adria Adiva 532 LT--2006
Auto:
Land Rover TD4-2010

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #20 : Noiembrie 02, 2017, 10:21:44 a.m. »
Vezi ca omul ala nu prea stie ce scrie si le face varza pe toate. Mare Britanie nu acorda specific acea categorie, dar RECUNOASTE permisele emise de alte tari UE.

Atentie mare cand cititi ceva din sursa aia.

Online Mario

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 497
  • One life, live it
« Răspuns #21 : Decembrie 23, 2017, 12:23:06 a.m. »
De luat in calcul alta situatie pentru Anglia: masa maxima autorizata a rulotei nu are voie sa depaseasca 80% din masa maxima autorizata pentru remorcare a vehiculului care tracteaza. Daca depaseste 80% politia va amendeaza si va poate trimite in tribunal. La fel asigurarea nu mai este recunoscuta de catre politie.
Tel 0756840837

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #22 : Ianuarie 08, 2018, 09:31:20 a.m. »
Sunt tot felul de particularitati... In Franta, de exemplu, nu poti tracta cu autorulota o masina mica pe un cadru A (adica doar rotile din fata pe cadru, rotile din spate pe asfalt), chiar daca ai mama abecedarului in permis...