Autor Subiect: Mobilier rulota.  (Citit de 134 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline GeorgeStan

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 17
Mobilier rulota.
« : August 19, 2018, 06:24:02 p.m. »
Salutare! Ajutați-ma va rog cu o mică problemuță legată de mobilierul rulotei mele Hobby,  mai precis dulapul mare care sa desprins de perete doar in mijloc, sus și jos rămânând la locul lui. Ați mai intalnit și voi așa ceva? Dacă da cum pot remedia problema?? Am observat ca sa rupt pur și simplu peretele dulapului in dreptul unde este prins in perete. Mulțumesc.
Cu stima ....

Offline Catalin

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 404
Re: Mobilier rulota.
« Răspuns #1 : August 19, 2018, 11:03:22 p.m. »
Pune cateva poze ca sa vedem cum sta treaba. Ai verificat, de curiozitate, planeitatea peretelui rulotei in locul cu pricina atat pe interior cat si pe exterior?
Unele lucruri in contact cu prostul ... nu functioneaza :D

FIAT Burstner Travel Van 571T

Offline GeorgeStan

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #2 : August 20, 2018, 12:18:11 a.m. »
Poze pun sâmbătă când ajung la rulota. Planeitatea este buna , nu are burta nicăieri , mai verific sâmbătă o data . Mulțumesc!
Cu stima ....

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 331
« Răspuns #3 : August 20, 2018, 07:48:23 a.m. »
  De obicei acesta problema   (si barbatii insurati cunosc problema cu clasicele sifoniere cand placajul din spate cedeaza)  apare atunci cand sotia,amanta ,concubina etc  incearca sa bage in dulap lucruri  fara numar ..baga si  impinge ca sa faca loc.

Daca a ajuns peretele sa lucreze  si flambeaza atat de mult incat sa  desprinda mobilierul ,atunci avem o problema structurala grava.

Offline GeorgeStan

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #4 : August 20, 2018, 01:21:48 p.m. »
Nu peretele este problema și nici structura lui, știu cauza care a afectat dulapul, am pus prea multe in el și am trecut o denivelare in viteza , nu era vizibila și nu am pus frâna deloc, rugămintea mea este cum pot rezolva. Mulțumesc.
Cu stima ....

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #5 : August 20, 2018, 01:31:42 p.m. »
Pana nu vedem cum arata .....~!!! Solutile sunt si ele functie de buba.Zici ca a smuls din placaj? Cum ai prinderea dulapului pe perete ? Cu sisteme rapide (ca cele de mobilier modern )?

Cand ajung acasa ma voi uita la a mea sa vad cum este prins dulapul( doar este aceeasi marca,nu o avea prinderi diferite)  si mai vedem .

Offline GeorgeStan

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #6 : August 20, 2018, 01:50:52 p.m. »
Da sunt niște chestii rotunde din plastic îngropate in peretele dulapului. De acolo sa smuls, șurubul a rămas in perete .
Cu stima ....

Online SERGHEIDIN

• Global Moderator
« Răspuns #7 : August 20, 2018, 03:17:09 p.m. »
Da,la fel am si eu .Nu ai ce face ,trebuie sa muti prinderile mai sus sau mai jos.Sau poate un coleg priceput in confectionarea de mobila sa ofere ceva mai nou,mai stabil..trebuie sa existe.

Offline corda

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 9
« Răspuns #8 : August 22, 2018, 10:54:24 a.m. »
Daca suruburile au ramas in perete, se pare ca bagheta este inca sanatoasa. Se pot inlocui piesele de imbinare demontabila, insa e greu de gasit acest model. La mobilierul de casa se folosesc alte modele, pentru placaje mult mai groase. Eu as fixa cu un profil "L" din aluminiu, de sus pana jos. Acesta se poate fixa in placaj din 10 in 10 cm, oferind o foarte buna fixare. Pentru eficienta maxima, uneori folosesc chiar doua profile, pe ambele fete ale peretelui dulapului.
Trebuie retinut ca mobilierul rulotelor este extrem de fragil, orice abuz are urmai grave. E bine sa nu fortati peretii, nu rezista nici pe departe ca cei de la mobila din casa. Totodata e bine sa nu circulati cu mobilierul suspendat din rulota incarcat cu lucruri grele (vesela, provizii, borcane, conserve etc.). Incercati sa transportati doar lucruri usoare. Orice greutate va forta prinderile mobilierului la trepidatiile si socurile de pe drum. Rulotele importate nu au vazut decat drumuri line, de aceea par impecabile. Cum dau de drumurile noastre, incep problemele. Incercati sa nu le amplificati prin incarcarea mobilierului.
Succes!

Offline GeorgeStan

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #9 : August 22, 2018, 01:10:02 p.m. »
Mulțumesc pentru răspuns! De obicei așa fac și eu, însă a fost o întâmplare nefericita sa fie dulapul cam plin și ma taxat. Am pus deja câteva profile din aluminiu și va urmez sfatul sa mai adaug câteva sa stea mai bine . Iar acum ca m-am fript o sa fiu și mai atent cu umplerea mobilierului.  O zi buna!!!
Cu stima ....