Autor Subiect: Mobilierul rulotei  (Citit de 1398 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Catalin

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 324
Mobilierul rulotei
« : Mai 04, 2016, 01:43:33 p.m. »
In urma inspectarii mobilierului din rulota si luand in considerare vechimea acestuia am decis sa inlocuiesc o parte din el, mai precis toate usile cat si blaturile ce acopera aragazul + chiuveta, cat si blatul de deasupra frigiderului. Toate aceste elemente (mai putin blaturile) sunt confectionate din placaj stratificat vopsit (in cazul meu).
Aici am nevoie de sfaturile celor care au mai mesterit la interiorul rulotei.
Ce fel de placaj stratificat se foloseste (fag, mesteacan, plop ... etc)? Ca si grosime cred ca imi trebuie de 15 mm.
In cautarile mele pe net am vazut ca exista si placaj stratificat melaminat. Problema este ca pe siturile respective se vinde numai in cantitati mari. Ce ma sfatuiti sa aleg, placaj melaminat sau natur pe care sa il vopsesc eu?
Stie cineva de unde pot achizitiona acest placaj?
Mai exista si alt fel de material pe care sa il folosesc pentru confectionarea usilor de la mobilier? Dupa cunostintele mele ar mai fi PAL-ul si MDF-ul dar acestea sunt mult mai grele.
Astept cu nerabdare sfaturile si ideeile voastre!

Unele lucruri in contact cu prostul ... nu functioneaza :D

Tel: 0721338251

Offline Adrian V.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 605
Re: Mobilierul rulotei
« Răspuns #1 : Mai 04, 2016, 02:26:04 p.m. »
La blaturi , unde este ceva mai multa umezeala , ar trebui sa pui un PAL-melaminat , iar pentru usi sa folosesti cel mai subtire placaj.  Placajul il poti da cu bait colorat sau transparent , apoi cu lac .
ADRIAN Vatamaniuc

Online Catalin

• Global Moderator
« Răspuns #2 : Mai 04, 2016, 06:27:52 p.m. »
Blaturile actuale sunt melaminate dar sunt tot din placaj stratificat. Placajul din care sunt facute usile este de aproximativ 15 mm (nu l-am masurat decat ochiometric). Pe piata en-gros (internet) exista in diferite grosimi de la 4 mm la 30 mm. Problema la mine este ca mobilierul este de culoare gri  ;D ;D ;D, deci bait si lac nu prea se poate. Nu am vazut bait de culoare gri, dar am sa sap pe net si prin magazine.

Sper ca nu deranjeaza,am pus pozele cu ajutorul TyniPic.
« Ultima Modificare: Mai 04, 2016, 10:26:07 p.m. de Adrian V. »

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 664
    • Camping in Romania
« Răspuns #3 : Mai 04, 2016, 10:44:13 p.m. »
@Catalin_72 pentru blatul cu aragazul, chiuveta, se poate folosi un placaj melaminat sau il poti da cu bait. Pentru usi nu cred ca ai placaj de 15 mm, eventual un pal furniruit.

Daca vrei poti sa le inlocuiesti poti folosi pal melaminat de 16 mm grosime sau daca ai rame din mdf cu placaj subtire (3-4 mm grosime) poti schimba doar placajul. 

Placajul la 15 mm fag pret lista 15.96 euro/mp fara TVA, placaj pin 15 mm pret lista 11.25 euro/mp fara TVA, placaj plop 15 mm pret lista 14.86 euro/mp fara TVA.
Pal melaminat 16 mm in medie 6.5 euro/mp fara TVA pret de lista. Diferenta este considerabila si da-o draku ca nu te insori cu ea ...

Iti recomand sa studiezi http://www.holver.ro/shop/placi-brute-si-pt-constructii/placaj~c829308 gasesti tot ce vrei si cel mai important mergi la ei sa vezi exact ce au. Daca vrei sa iei ceva de la ei suna-ma si te ajut cu un discount la achizitie.

@Adrian V. unde este umezeala nu se pune niciodata pal melaminat in special la blaturile de lucru cum este cel de la bucatarie. In cel mai fericit caz iei un pal nemelaminat si aplici un HPL de 0.9 mm si ai rezolvat problema.
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Online Adrian H

• Administrator
  • Mesaje postate: 782
  • Anywhere I roam, where I lay my head is home
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #4 : Mai 05, 2016, 08:33:49 a.m. »
@Catalin_72 Salut, Lac gri gasesti la Ikea - http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/10329054/#/20293530

Autorulota Burstner Aviano i684 pe Ducato 2.8
0744439212

Online Catalin

• Global Moderator
« Răspuns #5 : Mai 05, 2016, 11:12:31 a.m. »
@Lucian I iti multumesc pentru ajutor. La PAL m-am gandit si eu dar este mult prea greu in comparatie cu ceea ce am eu in momentul de fata. Nu cred ca voi avea timpul necesar sa ma apuc de aceasta modificare pana la intalnirea de la Fagaras, asa ca vei vedea acolo in ce consta lucrarea si din ce fel de material este facut mobilierul din rulota. Poate la fata locului lucrurile se vad altfel  :D.

@Adrian H  iti multumesc ca mi-ai deschis ochii  :D. Desi am fost in IKEA de "n" ori, niciodata nu m-am lovit de vopseluri sa chestii de genul asta la ei in magazin. 

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #6 : Mai 05, 2016, 11:59:30 a.m. »
Ma bucur ca te-am putut ajuta!
0744439212

Online MariusGeorge

• Administrator
  • Mesaje postate: 1.228
« Răspuns #7 : Martie 16, 2017, 06:00:35 p.m. »
@Catalin ai mai avansat cu lucrarea sau ai abandonat-o?
« Ultima Modificare: Martie 16, 2017, 07:20:16 p.m. de MariusGeorge »
Tel:0740850863
      0721796210
Autorulota LMC Liberty 630G--2004
Auto Mitsubihi Colt

Online SERGHEIDIN

• Full Member
  • Mesaje postate: 163
« Răspuns #8 : Martie 16, 2017, 09:13:45 p.m. »
     Ideea cu folosirea celebrului PAL este nociva.Este un material foarte greu.Tot ce tine  de mobilier (sau aproape tot ) este fabricat in sistem ,, sandwich" ..adica ,,placaj" usor cu miez de polistiren si stinghii de inchidere(contur) Usor de manufacturat cu ce avem prin casa ,traforaj...etc ...De aceea panourile sunt foarte usoare .Mai ganditi-va.

Offline Lucian I

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 664
    • Camping in Romania
« Răspuns #9 : Aprilie 05, 2017, 06:31:18 p.m. »
Adevarat si de acord cu @SERGHEIDIN PAL-ul melaminat nu e ok, dar ... se regaseste in mai toate rulotele, nu in totalitate, adica nu la usi, fete de sertar, ci la pereti laterali, rafturi, in general structuri. Chiar nu inteleg de ce nu se foloseste placajul (din punct de vedere al greutatii si rezistentei, ca din punct de vedere economic Pal-ul melaminat este mult mai ieftin).

Din cate stiu avem un coleg care si-a demontat mobilierul si acum trebuie sa il puna la loc, cum aflu detalii vi le comunic.
Tel. 0722327743
email: lucian.i.istrate [la] gmail.com

Offline boarescuvlad

• Full Member
  • Mesaje postate: 34
« Răspuns #10 : Iunie 23, 2017, 01:13:24 p.m. »
de problema cu mobilierul ma lovesc si eu in ideea ca vreau sa schimb mobilierul de bucarie ca nu sta bine la locul lui si cam joaca in partea cu frigiderul. Jocul asta imi da pe capatul opus o distantare a blatului si a sinelor de la sertar  si nu stau bine sertarele la locul lor. Am un prieten designer la o fabrica de mobila si m-am sfatuit cu el si am ajuns la concluzia urmatoare: fac cadrul din sipci, in partea de jos voi pune ceva sipci mai groase, pun si cateva traverse si contravantuiri si pe exterior pun placaj subtire

Online Adrian H

• Administrator
    • Forum CampinginRomania
« Răspuns #11 : Iulie 03, 2017, 04:18:46 p.m. »
La rulota se foloseste ceva pe numele lui panou fromager pentru constructia mobilierului. Este foarte usor, o constructie din straturi de furnir. Am scos de la rulota veche doua placi despartitoare intre dormitor si restul, cam 2m inaltime cu 70 cm latime, nu stiu daca are 2-3 kilograme o bucata.
0744439212

Online Mario

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 431
  • One life, live it
« Răspuns #12 : Iulie 03, 2017, 11:08:45 p.m. »
Poti face panoul din placaj subtire pe cadru de sipci de lemn. Nu trebuie vopsit sau lacuit, poti aplica un autocolant si rezolvi treaba.
Tel 0756840837

Online Catalin

• Global Moderator
« Răspuns #13 : Iulie 04, 2017, 09:26:16 a.m. »
Eu personal as merge pe placaj stratificat. Este mult mai simplu si comod decat sa te apuci sa construiesti rame din sipci pe care trebuie sa le imbraci tot cu placaj pana la urma. Mobilierul rezultat este mult mai solid. Placajul din care este confectionat mobilierul rulotei mele are grosimea de 15-16 mm (am masurat la repezeala) deci pentru a ajunge la grosimea asta trebuie facuta o rama din sipci cu grosimea de 7-8 mm plus 2 straturi de placaj de 4 mm. Nu cred ca un mobilier facut din panouri cu rama din sipci poate tine la locul lui un frigider sau niste sertare pline cu tacamuri si alte chestii.

https://arabesque.ro/pal_melaminat_blaturi/placaj/placaj.html

Link-ul e doar pt exemplificare. Poate in alta parte pretul este mai mic
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2017, 09:29:43 a.m. de Catalin »